http://www.up.vatandownload.com/images/q3fnundhjt5g1npu33il.gif

6 علت که شما نمی‌توانید وزن کم کنید!؟

متخصصان مي‌گويند: «در حقيقت ممکن است حتي زماني که شما در رژيم غذايي هستيد، بيشتر از مقداري که فکرش را بکنيد کالري مصرف کنيد. اغلب بين آن‏چه که ما درمورد وزن کم کردن مي‏دانيم و آن‏چه که بايد واقعاً انجام دهيم تا وزن کمک کنيم، فاصله وجود دارد».

کساني که رژيم غذايي را شروع مي‏کنند، فکر کردن به برنامه غذايي را متوقف کنند و در عوض به عادت‏هاي غذايي روزانه که باعث افزايش وزن مي‏شود فکر کنند.

شما نمي‏توانيد درک کنيد که چطور کالري‏ها به سرعت زياد مي‏شوند، يک قاشق سوپ‏خوري اضافه سس سالاد مي‌تواند 75 تا 100 کالري به ميزان انرژي دريافتي روزانتان اضافه کند، يک قاشق سوپخوري اضافه کره 102 کالري به آن اضافه کرده و يک بسته چيپس 30 گرمي که با ساندويچ ناهارتان مي‌خوريد 162 کالري اضافه به شما هديه مي‏دهد. خوردن در حين پخت و پز روزانتان، با نوشيدن يک فنجان قهوه با کالري زياد شروع مي‌شود و با خوردن يک بشقاب کوچک شام يا نوشيدن چند ليوان نوشابه (شراب) به اتمام مي‌رسد. اينها فقط تعدادي از عادتهاي موزي هستند که تلاش‌تان را در کاهش وزن بي نتيجه مي‌گذارند.

هنوز کالري‌ها به سرعت مي‌توانند اضافه يا کم شوند. فکر مناسب در مورد اشتباهات رژيم غذايي و يافتن راه‌هاي دقيق ورود پنهاني کالري‌ها در طول روز به رژيم غذاييتان، مي‌تواند کاهش وزن واقعي را افزايش دهد.

اشتباه غذايي شماره يک: مسابقه براي تمام کردن

هيچ پاداشي براي تمام کردن غذايتان در زمان مشخص وجود ندارد، مگر اين که شما براي خوردن يک هات داگ مسابقه داشته باشيد. برنامه گيج کننده‏ي خوردن ما منجر به پذيرش بسياري از عادت‏هاي نادرست سريع خوردن مي‏‎شود.

دکتر تارا گايدس، سخنگوي رژيم غذايي آمريکا گفت: «براي غذا خوردن به شيوه اروپايي، ما به آرامش بيشتري نياز داريم. ما مي‌توانيم غذايمان را مزه کنيم، همه آن‏ها را بچشيم و قبل از پرخوري نشانه‌هاي سيري را به دست آوريم».

اشتباه غذايي شماره 2: ورجه وورجه کردن هنگام خوردن

محققان نشان دادند کساني که صبحانه را با ورجه وورجه زياد مي‌خورند سنگين‏تر از کساني هستند که صبحانه را آرام مي‌خورند. اين تصور غلط است که صبحانه خوردن با ورجه وورجه يا فقط خوردن، کالري‏ها را حفظ مي‏کند. حقيقت اين است که بيشتر مردمي که کمتر از سه وعده معمولي غذا مي‌خورند، کالري بيشتري در طول روز مي‌خورند.

سعي کنيد که در روز 3 وعده غذا بخوريد. هميشه روزتان را با يک صبحانه سالم شروع کنيد. اما با دقت. انتخاب عاقلانه داشته باشيد.

دکتر جووِن ليچن، مشاوره تغذيه و نويسنده کتاب «شام اندک»، گفت: «حتي يک کولوچه با چربي پايين مي‌تواند 400 کالري و 5 گرم چربي داشته باشد».

يک صبحانه سالم بايد شامل پروتئين و فيبر باشد. يک تخم مرغ، يک تکه نان گندم ساييده شده برشته و نيمي از يک گريپ فروت که تنها 250 کالري دارد. با اين کار احساس سيري خود را تا ناهار حفظ کنيد.

اشتباه غذايي شماره 3: نوشيدن زياد مايعات پرکالري

مايعات پرکالري متشکل از الکل، قهوه با خامه و شکر، آبميوه شيرين، چايي‌ها و نوشابه‌ها مي‌توانند براي افزايش وزن با هم همکاري کنند.

تحقيقات اخير نشان داده است که تقريباً 21 درصد از کالري‏هايتان از نوشابه‏ها است.

دکتر گايدس گفت: «وقتي که شما نوشابه مي‏نوشيد مايل نيستيد که با کمتر خوردن غذايتان کم، زياد نوشيدنتان را جبران کنيد، چون نوشابه تشنگي را برطرف مي‌کند و گرسنگي را از بين نمي‌برد».

نوشيدني‌هاي پرکالري را با آب، نوشابه بدون قند، شير بدون چربي، آب سبزيجات و مقدار کمي آب ميوه 100 درصد طبيعي، جايگزين کنيم. اگر شما به‏طور معول مشروبات الکلي مي‏نوشيد نوشيدنيهاي سبک را براي نوشيدن انتخاب کنيد.

در زير تعدادي از گروه نوشيدني‌هاي پر کالري آمده است:

360 گرم ماءالشعير، 160 کالري

240 گرم قهوه با خامه و شکر، 30 کالري

480 گرم چايي شيرين، 160 کالري

360 گرم نوشابه رژيمي، صفر کالري

360 گرم نوشابه گاز دار 150 کالري

اشتباه رژيم غذايي شماره 4: وعده غذايي با حجم زياد

متخصصان تعدادي روش براي کمک به شما پيشنهاد مي‌کند تا سرنوشتتان را هدايت کنيد:

* تعداد لقمه‌هاي غذايتان را کم کنيد.

* از بشقاب و فنجان کوچک تر استفاده کنيد.

* به صورت دروه اي وعده‏هايتان را با اندازه‏گيري فنجان هايتان کنترل کنيد.

اشتباه غذايي شماره 5: انتخاب نادرست اضافه کننده وزن

تغيير در اندازه يا سايز نيست، ما همچنين تمايل داريم که رژيم غذايمان مخزني از سالادها و ديگر غذاهاي مورد علاقمان با چربي بالا مانند گوشت ماهيچه، پنير، ورقه‌هاي نازک نان سرخ شده و غذاهايي که خامه فراوان دارند، باشد.

در رستوران فست فوت، مرغ بريان شده و سالاد هميشه بهتر از برگر نيست. ليچن متذکر شد: «همه مربوط به اندازه و عالي بودن آنان است».

براي مثال ساندويچ کيدرگيرل‏کينگ با سس خردل عسلي 450 کالري دارد در صورتي‏که واپر.جي.آر با خردل به جاي مايونز تنها 290 کالري دارد. در اِم.سي.دونالدز سالاد امپراطور با مرغ ترد و پوشش خامه، همه همه 490 کالري دارد در صورتي که يک چهارم وزن شده 410 کالري دارد.

اشتباه غذايي شماره 6: خوردن بدون فکر

«فراموشي خوردن». عمل بردن دست به سمت دهان به صورت ندانسته، در صورتيکه در حال خواندن کتاب يک کيف يا جعبه جلوي تلويزيون قرار دهيد در صورتيکه در حال خواندن يک کتاب هستيد. مي‌تواند اتفاقي باشد که شما را شاد کند يا با تعدادي لقمه بشقاب غذاي فرزندتان را تمام کنيد.

گايدس گفت: «در مقابل وسوسه خوردن غذاي خودتان و هر کس ديگري مقاومت کنيد. به جاي فکر در مورد غذاهاي بيهوده به کمربندتان فکر کنيد»

کالري‌هاي وعده‏هاي کوچک بعضي خوراک سرپايي مورد علاقه‏تان در سهم‏هاي کوچک را در نظر بگيريد و ببينيد چطور وقتي سهم‏ها گوناگون‏اند به سرعت زياد شوند:

12 تا بادام زميني 125 کالري دارد.

يک اونس از سرخ شده فرانسوي 88 کالري

3 تا کولوچه 160 کالري

15 تا پيراشکي 142 کالري

20 کولوچه سرخ شده 162 کالري دارد.

و شما چطور مي‏توانيد رژيم غذايي نادرست را پس بزنيد؟

گايدس گفت: «اول سعي کنيد عادت‌هاي هميشگي خوردن بعضي چيزها را ترک کنيد تا راحت شويد. سعي کنيد يک فنجان چايي يا يک ليوان آب يا يک تکه آدامس بخوريد. اگر شما يک غذاي مختصر مي‌خواهيد تکه‏اي از آن را از کيسه يا جعبه‌اش خارج کنيد».

سيمرغ

دیدگاه‌ها درحال حاضر بسته است. اما شما می‌توانید بازخوردی از سایتتان.

دیدگاه‌ها بسته است.

عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!