http://www.up.vatandownload.com/images/q3fnundhjt5g1npu33il.gif

8 دلیل قانع كننده برای ترك آدامس

با وجودی كه اجداد ما از برگ‌ گیاهان و صمغ‌های طبیعی برای تمیز كردن دندانها و خوش‌بو شدن دهانشان استفاده می‌كردند اما به نظر می‌رسد صنعت جهانی 30 میلیارد دلاری تولید آدامس‌ها و پودرهای سفید‌كننده در عصر حاضر به اندازه روش‌های طبیعی گذشتگان در این زمینه مفید و موثر نبوده است.

به گزارش ایسنا، در واقع بیشتر آدامس‌هایی كه امروزه تولید می‌شوند مملو از مواد شیمیایی سمی، رنگ‌های مصنوعی، مواد شیرین كننده و طعم‌دهنده‌های مصنوعی هستند.

به گزارش سایت اینترنتی ارگانیك، به رغم اینكه دندانپزشكان ادعا می‌كنند جویدن آدامس‌های بدون قند برای كاهش پلاك و پوسیدگی دندان‌ها مفید است اما در این مقاله هشت دلیل قانع كننده ارائه شده كه شما را وادار می‌سازد این عادت نامناسب و مضر را ترك كنید. این هشت دلیل عبارتند از:

1- جویدن آدامس فشار مضاعفی را بر غضروف ضربه‌گیر در مفاصل آرواره شما وارد می‌كند و موجب می‌شود كه تا پایان عمر در فك خود احساس درد و ناراحتی داشته باشید. حتی عضلات آرواره ممكن است در اثر جویدن زیاد آدامس سفت شده و موجب بروز سردردهای مزمن شوند.

2ـ برخلاف یك باور غلط قدیمی، آدامس جویدن تاثیری در رفع بوی بد دهان ندارد چون معمولا بوی بد دهان ناشی از یك مشكل گوارشی یا بیماری لثه‌ یا دندان است كه جویدن آدامس در واقع این بوی بد را با طعم تند نعناع همراه كرده و آنرا تشدید می‌كند.

3ـ آدامس جویدن، تولید دائمی بزاق را تحریك می‌كند. فعالیت غدد بزاقی دهان برای چند ساعت متوالی، امری طبیعی نبوده و روی عملكردهای متابولیكی بدن تاثیر نامطلوب می‌گذارد.

4ـ افراد مبتلا به سندرم روده تحریك‌پذیر باید از جویدن آدامس پرهیز كنند چون این كار علائم سندرم را در آنها تشدید می‌كند و علت آن وارد شدن هوای اضافی به داخل مجاری گوارشی هنگام آدامس جویدن است. این وضعیت در واقع فشار بیشتری را به روده بیمار وارد كرده و نفخ و تورم روده را نیز تشدید می‌كند.

5ـ علاوه بر اینها آدامس از پلیمرها و سایر مواد مصنوعی ساخته می‌شود كه اگر ناگهان قورت داده شود هضم آن بسیار دشوار بوده و دستگاه گوارش را با مشكل مواجه می‌كند.

6ـ بسیاری از آدامس‌های بدون قند موجود در بازار با ماده‌ای موسوم به «آسپارتام» شیرین می‌شوند كه مصرف آن با بروز سرطان، دیابت، اختلالات نورولوژیك و حتی بروز نواقص مادرزادی مرتبط است.

7ـ سایر آدامس‌ها نیز كه معمولا حاوی مقادیر زیادی قند شربت ذرت موسوم به «فروكتوز» هستند علاوه بر بروز مشكلات و ناراحتی‌هایی مثل چاقی، دیابت و سرطان، عامل اصلی پوسیدگی دندانها به شمار می‌آیند.

8ـ افرادی كه دائم آدامس می‌جوند اغلب برای از بین بردن استرس (به ویژه در مورد افراد سابقا سیگاری) این كار را انجام می‌دهند بنابراین عامل ریشه‌ای اضطراب در آنها درمان نشده و ادامه می‌یابد. در این گونه مواقع تكنیك‌هایی چون یوگا و مراقبه برای آرامش‌ بخشیدن و كاهش اضطراب بسیار موثرتر هستند.

شما میتوانید دیدگاهی بگذارید، یا بازخوردی از سایتتان.
عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!
[uniplace_links]