http://www.up.vatandownload.com/images/q3fnundhjt5g1npu33il.gif

کودکان چاق منزوی میشوند

شاید هم دوستانش مانند گذشته با او در تماس نیستند و او وقتی از خانه خارج می‌شود، نگران و ناراحت است. هر دفعه هم از او بپرسید چه اتفاقی افتاده است، جواب مشخص است؛ «همه چیز خوبه».

شاید تاكنون به تغییر رفتار فرزندتان زیاد دقت نكرده باشید؛ دختری كه بعد از مدرسه با عجله به زمین بازی می‌رفت و ساعت‌ها آنجا بازی می‌كرد، حالا فقط ترجیح می‌دهد مقابل تلویزیون بنشیند و با یك كاسه پر از چیپس، خودش را سرگرم كند یا پسركی كه قبلا بازیكن تیم فوتبال مدرسه بود، حالا با چند نوشابه و ساندویچ جلوی كامپیوترش می‌نشیند و ساعت‌ها بازی می‌كند.

شاید هم دوستانش مانند گذشته با او در تماس نیستند و او وقتی از خانه خارج می‌شود، نگران و ناراحت است. هر دفعه هم از او بپرسید چه اتفاقی افتاده است، جواب مشخص است؛ «همه چیز خوبه».

اگر این شرایط برای شما هم آشنا به نظر می‌رسد، زودتر دست به كار شوید؛ چون متخصصان عقیده دارند پرخوری یكی از نشانه‌های افسردگی است و اضافه وزن نیز می‌تواند كودك را منزوی و گوشه‌گیر كند. اما نگران نباشید، چون والدین قادر هستند با راهنمایی‌ها و كمك‌های خود این چرخه را از بین ببرند.

افسردگی و پرخوری با هم ارتباط دارند

تقریبا یك نفر از هر 5 كودك آمریكایی چاق است. البته باید توجه داشته باشیم این آمار نسبت به سال 1980 تقریبا 3 برابر شده است. همچنین افسردگی كودكان به نسبت گذشته افزایش یافته است. افسردگی و چاقی كودكان، همیشه باهم ارتباط دارد.

طبق تحقیقی كه سال 2001 انجام شده بود، مشخص شد كودكانی كه افسرده هستند، در بزرگسالی بیشتر با مشكل اضافه وزن روبه‌رو می‌شوند. در حقیقت احساس تهی بودن ناشی از افسردگی، كودكان را تشویق به مصرف كربوهیدرات‌ها و شكلات می‌كند. چون این خوراكی‌ها باعث انتشار مواد شیمیایی خاصی در بدن می‌شود كه حس بهتری به بچه‌ها می‌دهد. گاهی نیز بیماری‌های جسمی مانند تیروئید یا كم خونی سبب بروز افسردگی می‌شود و داروهای ضدافسردگی نیز اضافه وزن را در پی خواهد داشت.

زمینه‌های مشترك چاقی و افسردگی

تشخیص افسردگی كودكان به نسبت بزرگسالان كاری دشوار است. طبق یك نظرسنجی كه میان 1500 كودك 9‌تا 10 سال انجام گرفت، مشخص شد 20 درصد كودكانی كه چاق بودند، احساس ناراحتی می‌كردند. این در حالی بود كه تنها 8 درصد كودكانی كه وزن متعادل داشتند، چنین حسی را تجربه می‌كردند.

البته باید توجه داشته باشید افسردگی و چاقی علائم مشتركی نیز دارند؛ مشكلات خواب، داشتن زندگی بی‌تحرك و عادت‌های غذایی نادرست از جمله این علائم هستند. همچنین چاقی و اضافه وزن می‌تواند با مشكلات اعتماد به نفس هم مرتبط باشد و به همین دلیل نیز سبب افسردگی فرد شود.

علاوه بر این، بی‌تحركی یا بی‌علاقگی به انجام كارها نیز از ویژگی‌های اولیه افسردگی است كه منجر به افزایش وزن می‌شود. به همین دلیل مشخص است هرچه كودكان زمان بیشتری را مقابل تلویزیون یا بازی‌های رایانه‌ای بگذرانند، كالری كمتری می‌سوزانند و در نتیجه چاق‌تر می‌شوند. البته علاوه بر این‌كه آنها فرصت ورزش و فعالیت بدنی را از دست‌می‌دهند، از همراهی و بازی با همسن و سالان نیز محروم می‌شوند. پس فراموش نكنید با تغییر شیوه زندگی كودكان، نه تنها به كاهش وزن آنها كمك می‌كنید، بلكه حس و حال بهتری نیز به آنها می‌بخشید. در حقیقت متخصصان همگی اعتقاد دارند ورزش كردن و فعالیت داشتن بهترین شیوه برای مقابله با افسردگی و چاقی است.

نكاتی برای والدین

خطرات و عوارض ناشی از اختلالات خواب، عدم فعالیت و عادات غذایی نامناسب برای همه مشخص است، اما پدر‌و‌مادر در این زمینه چه كاری می‌توانند انجام دهند؟

– به یاد داشته باشید كودكان همیشه نیازمند عشق شما هستند، با هر وزن و هر ظاهری. بنابراین همیشه به فرزندتان بدون قید و شرط عشق بورزید.

– ‌الگوی خوبی برای كودك خود باشید. پدر و مادر باید با رعایت رژیم غذایی مناسب به كودك نشان دهند كه رفتار و عادات غذایی صحیح چیست.

– ‌كودك را برای پرخوری سرزنش نكنید. باوجود این‌كه این رفتار در هیچ شرایطی درست نیست، ولی بخصوص زمانی كه كودك افسرده و ناراحت است باید بیشتر مواظب باشید.

– افسردگی كودك را درمان كنید. با درمان افسردگی، كودك بهتر می‌تواند با شرایط و احساسات بدی كه دارد مقابله كند و به زندگی بهتری ادامه دهد.

كاهش وزن برای حفظ سلامت

فراموش نكنید هیچ وقت نباید كودك را به دلیل زیبایی ظاهری، تشویق به كاهش وزن كنید. همیشه باید به حفظ سلامت او بیندیشید و این نكته را به خود كودك نیز بیاموزید.

در نهایت نیز به خاطر داشته باشید، تغییر عادات هم برای كودكان سخت است و هم برای بزرگسالان. بنابراین زیاد سخت نگیرید و تنها هدف اصلی را كه تغییر تدریجی شیوه‌های نادرست است، یادآوری كنید. gtalk.ir

شما میتوانید دیدگاهی بگذارید، یا بازخوردی از سایتتان.
عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!
[uniplace_links]