http://www.up.vatandownload.com/images/q3fnundhjt5g1npu33il.gif

پانزده علامت سرطان که نادیده می گیرند

پانزده علامت سرطان که نادیده می گیرند
زنان بیشتر از مردان به سلامتی خود اهمیت می دهند، اما زنان جوان، علائمی که می تواند نشانه ای از سرطان باشد را نادیده می گیرند. زنان جوان فکر می کنند که سرطان در افراد مسن اتفاق می افتد. این طرز فکر تا حدودی درست است، اما تعداد افراد جوان مبتلا به سرطان نیز کم نیست.

در زیر به 15 نشانه ای که نادیده گرفته می شوند، اما مهم می باشند، اشاره می کنیم:

1- سرفه ممتد

سرفه معمولا با سرماخوردگی، آنفلوانزا، آلرژی و عوارض جانبی برخی داروها پیش می آید.

اگر شما دارای سرفه ممتد ( بیشتر از 3 تا 4 هفته) بودید، نباید این علامت را نادیده بگیرید. مخصوصا اگر شما سیگاری هستید و سرفه ممتد می کنید، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

2- کاهش وزن ناگهانی

بسیاری از زنان با از دست دادن وزن خود خوشحال می شوند. با این حال کاهش وزن (4 کیلو در ماه) اگر همراه با ورزش و یا داشتن رژیم غذایی نباشد، باید مورد بررسی قرار گیرد.

البته کاهش وزن می تواند مربوط به پرکاری غده تیروئید هم باشد. پزشک، آزمایش تیروئید و سی تی اسکن اعضای مختلف را انجام خواهد داد.

3- نفخ

بسیاری از زنان از نفخ شکایت می کنند. نفخ می تواند نشانه ای از سرطان تخمدان باشد. دیگر نشانه های این سرطان عبارت است از: دل درد، درد لگن، احساس پری و سنگینی معده (حتی موقعی که غذای زیادی نخورده باشید) و مشکلات ادراری (زود به زود به توالت رفتن).

اگر نفخ در شما هر روز و برای بیشتر از چند هفته وجود دارد، هر چه زودتر به نزد پزشک بروید.

4- تغییرات پستان

بیشتر زنان، سینه خود را معاینه می کنند و اگر توده ای داشت، به نزد پزشک می روند. در اینجا باید گفت که فقط معاینه پستان برای وجود و یا عدم وجود سرطان، کافی نیست. قرمزی و ضخیم شدن پوست پستان می تواند نشانه ای از سرطان پستان باشد. اما باز هم برای تایید باید آزمایش هایی صورت گیرد.

اگر نوک سینه تغییر کند و یا از نوک سینه مایعی ترشح شود (درصورتیکه شیرده نباشید)، به نزد پزشک بروید. اگر ظاهر سینه شما تغییر کرد، یک نشانه نگران کننده است.

5- خونریزی در بین عادات ماهیانه

زنانی که هنوز یائسه نشده اند، اگر در بین دوره های عادت ماهیانه خونریزی کنند، آن را نادیده می گیرند. آنها همچنین خونریزی دستگاه گوارش را با خون ریزی عادت ماهیانه اشتباه می گیرند. به هر حال، خون ریزی بین دوره های عادت ماهیانه، نیاز به بررسی دارد.

خونریزی بعد از یائسگی می تواند نشان دهنده سرطان آندومتر (رحم) باشد. خونریزی مقعدی می تواند نشانه سرطان روده باشد.

اگر شما بیش از حد، سوء هاضمه دارید، باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا سوء هاضمه شدید می تواند دلیل سرطان مری، معده و یا نای باشد

6- تغییرات پوست

اکثر افراد می دانند که تغییرات خال های گوشتی، علامت سرطان پوست می باشد. تغییر رنگدانه های پوست نیز می تواند یکی از علائم سرطان پوست باشد.

اگر شما ناگهان دچار خونریزی و پوسته پوسته شدن پوست خود شدید، باید برای بررسی به نزد پزشک بروید.

7- سختی بلع

اگر شما دارای سختی بلع غذا هستید، باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید؛ برای مثال سوپ و غذاهای مایعی که دارای پروتئین، کربوهیدرات و چربی به مقدار مناسب است را مصرف کنید.

این را بدانید که سختی بلع یکی از علائم سرطان دستگاه گوارش مانند سرطان مری می باشد.

اگر این مشکل شما بعد از چند هفته از بین نرفت، حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک سابقه خانوادگی شما را می پرسد و آزمایش های دیگری نظیر: عکسبرداری با اشعه ایکس از قفسه سینه و دستگاه گوارش را انجام می دهد.

8- خونریزی غیر عادی

اگر متوجه خون در ادرار و یا مدفوع خود شدید، این هموروئید نیست، بلکه ممکن است سرطان روده باشد.

پزشک سوالاتی را از شما می پرسد و آزمایشاتی نظیر: کولونوسکوپی و آزمایش روده جهت شناسایی سرطان را انجام می دهد.

با دیدن خونریزی از واژن، بهتر است آزمایشاتی را بدهید، برای اینکه مطمدن شوید که سرطان مثانه و یا کلیه ندارید.

سرفه خونی نیز باید بررسی شود.

اگر یک بار خونریزی غیرمعمول برایتان پیش آمد، ممکن است مشکلی نباشد، اما اگر بیشتر از یک بار اتفاق افتد، باید به پزشک مراجعه کنید.

9- درد شکم و افسردگی

هر زنی که دارای درد شکم و افسردگی می باشد، باید تحت بررسی پزشکی قرار گیرد. برخی تحقیقات نشان داده است که بین افسردگی و سرطان لوزالمعده ارتباط وجود دارد.

10- سوء هاضمه

زنانی که باردارند، ممکن است در اثر افزایش وزن، دارای سوء هاضمه نیز شوند.

اگر شما بیش از حد، سوء هاضمه دارید، باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا سوء هاضمه شدید می تواند دلیل سرطان مری، معده و یا نای باشد.
سرطان زبان

11- تغییرات دهان

افراد سیگاری باید مراقب بروز هر تکه سفید در داخل دهان و یا بر روی زبان باشند. هر دوی این ها، نشانه هایی از سرطان دهان هستند. از پزشک و یا دندان پزشک خود بخواهید که هر بار دهان شما را نگاه کند و بگوید که چه باید انجام دهید.

12- درد

همانطور که سن افزایش می یابد، شما انواع و اقسام دردها را تجربه می کنید. اما این را بدانید که هر دردی نشانه سرطان نیست. درد های مداوم و بی دلیل، باید بررسی شوند.

13- تغییرات در گره های لنفاوی

اگر شما متوجه برآمدگی و یا ورم گره های لنفاوی در زیر بغل و یا گردن و یا هر جای دیگر بدن شدید، جای نگرانی است.

اگر گره های لنفاوی بدنتان تدریجا بزرگ می شوند و این بزرگ شدن بیشتر از یک ماه است، باید حتما به پزشک مراجعه کنید. بزرگ شدن گره های لنفاوی می تواند به دلیل عفونت و یا سرطان باشد.

14- تب

اگر شما بدون اینکه آنفلوانزا و یا دیگر عفونت ها را گرفته باشید، تب دارید، می تواند علامتی از وجود سرطان باشد.

غالبا بعد از آنکه سرطان در مناطق مختلف بدن پخش شد، تب بوجود می آید. تب می تواند علامت سرطان خون مانند: لوسمی و یا لنفوم باشد. دیگر علائم سرطان شامل: زردی و یا تغییر رنگ مدفوع می باشد.

پزشک، تاریخچه پزشکی شما را می پرسد و معاینه بدنی می کند و آزمایش خون، اشعه X، سی تی اسکن، MRI و یا دیگر آزمایشات را از شما می خواهد.

15- خستگی

بعد از اینکه سرطان پخش شد، یکی دیگر از علائم، خستگی می باشد. اما خستگی می تواند خیلی زودتر از پخش سرطان در بدن اتفاق بیافتد، از جمله این سرطان ها: لوسمی (سرطان خون) و یا سرطان معده و یا روده می باشد.

بخش سلامت تبیان

شما میتوانید دیدگاهی بگذارید، یا بازخوردی از سایتتان.
عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!
[uniplace_links]