http://www.up.vatandownload.com/images/q3fnundhjt5g1npu33il.gif

زنان کمبود اسید فولیک را جدی بگیرند

کمبود «اسید فولیک» در افراد باعث تصلب شرائین ( سخت شدن دیواره عروق ) می شود و در نهایت بیماریهای قلب و عروق و حتی سکته مغزی را بوجود می آورد.
سعید پیروز پناه دانشجوی phd تغذیه ضمن بیان این مطلب به خبرنگار «بهداشت و درمان» ایسنا در دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: اسید فولیک یکی از ویتامین های گروه ب – کمپلکس است و می تواند در سنتز و تولید ژن مؤثر باشد ولی اگر این ویتامین به مقدار کافی به بدن نرسد، باعث کاهش تقسیمات سلولی می شود و در نتیجه کم خونی و مشکلات روده ای را بوجود می آورد.

وی گفت: کمبود اسید فولیک در بدن باعث می شود سلولهای روده ای با اندازه کافی تقسیم نشوند و آتروفی دستگاه گوارش ( از دست رفتن شکل اولیه پرزهای دستگاه گوارش ) بوجود آید.
وی اظهار کرد: اسید فولیک نقش مهمی در دوران بارداری ایفا می کند چرا که در اثر کمبود این ویتامین قسمت لوله مغزی ( سیستم عصبی ) کودک تکمیل نمی شود؛ همچنین سر کودک حالت فرورفتگی پیدا می کند؛ حتی برخی مواقع مغز رشد کافی نمی کند.
پیروز پناه افزود: کسانی که دچار کمبود اسید فولیک هستند نسبت به کمبود ویتامین b12 هم حساسیت بیشتری از خون نشان می هند، بنابراین آنها باید این ویتامین را از طریق گوشت قرمز و جگر حیوانات تامین کنند تا اسیدهای مورد نیاز بدنشان تکمیل شود.
وی افزود: اسید فولیک همچنین برای تامین انرژی و سوخت و ساز سلولها نقش مهمی را ایفا می کند، حتی در تقسیم سلولهای سیستم ایمنی و فعالیت بیولوژیکی بدن قابل توجه است.
دکتر پیروز پناه خاطرنشان کرد: افراد باید برای تامین اسید فولیک در بدن از منابع غذایی همچون میوه جات و سبزیهایی نظیر کلم، جوانه گندم و اسفناج استفاده کنند.

شما میتوانید دیدگاهی بگذارید، یا بازخوردی از سایتتان.
عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!
[uniplace_links]