http://www.up.vatandownload.com/images/q3fnundhjt5g1npu33il.gif

از آنفولانزاي خوکي نترسيم!

فصل سرما، فصل شيوع آنفلوآنزاست. رعايت بعضي نکات به افراد کمک مي کند تا خود را براي مقابله با بيماري آنفلوآنزاي خوکي در فصل سرد آماده کند.
به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا – منطقه علوم پزشکي تهران، دليلي براي وحشت وجود ندارد تا كنكون در اكثر موارد شدت بيماري که آنفلوآنزاي خوکي در اغلب مبتلايان ايجاد کرده است،‌ در حد همان آنفلوآنزاي فصلي بوده است. در مدتي که از ظهور اين ويروس مي‌گذرد،‌ به نظر مي‌رسد ميزان موارد بستري‌ و مرگ و مير ناشي از آن کمتر از ميانگين مربوط به آنفلوآنزاي فصلي باشد و ويروس در طي اين مدت جهش ژنتيکي عمده‌اي پيدا نکرده است.

اين موارد نتايج مشاهدات کارشناسان در کشورهاي نيمکره جنوبي بوده است که در اين شش ماه فصل سرد شيوع آنفلوآنزاي را مي‌گذراندند.

ويروس برخي از افراد را با شدت بيشتري مبتلا مي‌کند و آنفلوآنزاي خوکي براي برخي از گروه‌ها تهديد بيشتري ايجاد مي‌کند مانند کودکان زير دو سال،‌ افرادي که به بيماري‌هاي مانند آسم، ديابت و بيماري قلبي مبتلا هستند. نوجوانان و جوانان نيز به آنفلوآنزاي خوکي حساسيت بيشتري دارند.

به طور معمول آنفلوآنزاي فصلي افراد سالمند را با شدت بيشتري مبتلا مي‌کند،‌ اما اين موضوع در مورد آنفلوآنزاي خوکي صدق نمي‌کند. دانشمندان تصور مي‌کنند که افراد مسن‌تر در طول سال‌هاي قبلي زندگي تا حدي نسبت به ويروس‌هاي مشابه ويروس آنفلوآنزاي خوکي ايمني پيدا کرده‌اند.

دست‌هاي‌تان را به طور مکرر و به مدت طولاني بشوييد. آنفلوآنزاي خوکي مانند آنفلوآنزاي فصلي از طريق سرفه و عطسه افراد بيمار منتقل مي‌شود. به کودکان‌ تاکيد کنيد که بايد دست‌هاي‌شان را با آب و صابون براي مدت طولاني بشويند. همچنين از ژل‌هاي الکل‌دار ضدعفوني‌کننده دست استفاده کنيد.

کودکان را واکسينه کنيد اين گروه‌ها در اولويت دريافت واکسن قرار دارند، به خصوص اگر منابع واکسن محدود باشد، افراد 6 ماهه تا 24 ساله،‌ زنان باردار، کارکنان مراقبت هاي بهداشتي، والدين و مراقبان نوزادان و افرادي که دچار بيماري زمينه‌اي پزشکي هستند در اولويت قرار دارند.

هر چه زودتر واکسن بزنيد هنگامي که واکسن آنفلوآنزاي خوکي در ماه‌هاي آينده در اختيار قرار گرفت. اگر جزو يکي از گروه‌هاي داراي اولويت هستيد، سعي کنيد به فوريت واکسن‌تان را بزنيد.

با دکترتان در اين مورد مشورت کنيد و اعلام برنامه‌هاي واکسيناسيون را دنبال کنيد.

ايمن‌شدن مدتي طول مي‌کشد حتي اگر واکسن به شما تزريق شود،‌ چند هفته‌اي طول مي‌کشد تا بدن شما ايمني پيدا کند براي همين است که ممکن است دو دوز واکسن با فاصله سه هفته تزريق شود تا حفاظت کامل را ايجاد کند. در اين صورت يک تا دو هفته طول مي‌کشد تا بعد از تزريق دوم ايمني پيدا کنيد.

واکسن آنفلوآنزاي فصلي هم که در ابتداي پاييز هر سال در اختيار قرار مي‌گيرد،‌ براي افراد بالاي 50 سال توصيه مي‌شود.

واکسن‌ها در حال آزمايش هستند چندين شرکت‌ در سراسر جهان در حال واکسن آنفلوآنزاي خوکي هستند و کارشناسان انها را ايمن و موثر مي‌دانند.اما پيش از اينکه مجوز استفاده از اين واکسن در يک کشور صادر شود،‌ مقامات بهداشتي بايد با انجام آزمايش‌هاي مجوز استفاده از آنها را صادر کنند.

احتياطات در صورت شيوع بيماري اگر بيماري در محل زندگي شما شيوع پيدا کرد

اگر در محل زندگي شما آنفلوآنزاي خوکي پيش از شروع واکسيناسيون، شيوع پيدا کرد، بايد به شدت مراقب باشيد.

از گردهمايي‌هاي عمومي پرهيز کنيد. سعي کنيد از مردم به طور کلي دور بمانيد. دست‌هاي‌تان را به طور مرتب بشوييد و از دست زدن به چشم‌ها، بيني و دهان‌تان اجتناب کنيد.

اگر بيمار شديد، اگر باردار هستيد و يا بيماري زمينه‌اي جدي داريد و دچار علائم آنفلوآنزاي شديد، فورا به دکترتان مراجعه کنيد. ممکن است لازم باشد داروهاي ضدويروسي براي شما تجويز شود.

اين داروها اگر بافاصله پس از شروع علائم مصرف شود، شدت علائم بيمار را کاهش مي‌دهند.

اگر دچار مشکلات تفسي ( تنفس سريع در کودکان)‌، درد قفسه سينه، استفراغ مکرر و تبي که مرتب بالا مي‌رود،‌ شديد، فورا به اورژانس مراجعه کنيد.

البته در اغلب مبتلايان بيماران، بيماري اينقدر شديد نيست،‌ و ماندن و استراحت در خانه تنها کاري است که لازم است انجام شود. دست کم 24 ساعت پس از قطع تب در خانه بمانيد.

در صورتي که تب و بدن درد داشتيد، مايعات بنوشيد و از داروهايي مانند استامينوفن استفاده کنيد. درصورتي که کودکتان بيمار است در مورد نوع و ميزان دارويي که بايد به او داده شود، با دکترتان مشورت کنيد.

انتقال از راه مواد غذايي امکان ندارد ويروس آنفلوآنزا تنها از راه تنفسي و تماس با پوشش‌هاي مخاطي در چشم، بيني و دهان منتقل مي‌شود، و از طريق خوراکي منتقل نمي‌شود.

انتهاي پيام


شما میتوانید دیدگاهی بگذارید، یا بازخوردی از سایتتان.
عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!
[uniplace_links]