http://www.up.vatandownload.com/images/q3fnundhjt5g1npu33il.gif

گرمازدگی خطرناک ترین پدیده …

در فصل تابستان، هوای داغ و رطوبت بالا منجر به بروز مشکلات جدی سلامتی می ‌شود. به همین دلیل افراد در روزهای تابستان زودتر خسته می ‌شوند و اگر کمی بیشتر زیر آفتاب بمانند، سرگیجه و حالت تهوع هم سراغ شان می ‌آید که همه‌ ی این ها از علایم گرمازدگی است و اگر ادامه پیدا کند، فرد را از پای درخواهد آورد.

بیماری های مربوط به گرمازدگی هنگامی رخ می ‌دهند که دمای بدن فرد از حد طبیعی خود بیشتر می شود.

بدن انسان با منبسط ساختن عروق‌ سطحی پوست و تعریق، دمای افزایش یافته را کم کرده و سبب تنظیم و کنترل گرمای خود می ‌گردد، اما در آب و هوای مرطوب، عملکرد تعریق مختل و کند می شود و بدن دیگر قادر به ‌خنک ساختن خود نمی‌ باشد.

بنا بر نظر محققان، دو عامل فعالیت بدنی شدید و طولانی مدت، و آب و هوای گرم سبب ایجاد بیماری های ناشی از گرما می ‌شوند.

زمانی که فرد دچار کم آبی ناشی از گرمای زیاد می شود، غلظت خون او افزایش یافته، جریان خون کند شده و در عملکرد ارگان های بدن اختلال ایجاد می‌ گردد.

محققان می ‌گویند: بیماری های مرتبط با افزایش دمای هوا، زمانی بروز می ‌کنند که بار اضافی بر سیستم کنترل دمای بدن وارد می ‌شود و بدن دیگر قادر به خنک کردن خود نیست.

آنان معتقدند: بر اثر تعریق فراوان به‌ علت گرما، مایعات و املاح زیادی از بدن خارج و شخص دچار اختلال مختصری می‌شود که انقباض و گرفتگی دردناک عضلات مختلف، به خصوص عضلات جدار شکم از آن جمله است.

این عده‌ گرمازدگی را شایع ‌ترین پدیده ‌ی ناشی ازافزایش درجه ی ‌هوا می ‌دانند و معتقدند عواقبی که گرمای هوا می ‌تواند به‌ دنبال داشته باشد معمولا به سه دسته گرفتگی عضلات، خستگی مفرط ناشی ‌از گرما و گرمازدگی تقسیم می‌ شود.

به نظر آنان در بین این مشکلات، گرمازدگی خطرناک ‌ترین پدیده ‌ناشی از گرمای هوا است که در نهایت می ‌تواند به شوک،آسیب مغزی و حتی مرگ منجر شود.

بخش تغذیه و سلامت تبیان

شما میتوانید دیدگاهی بگذارید، یا بازخوردی از سایتتان.
عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!
[uniplace_links]