http://www.up.vatandownload.com/images/q3fnundhjt5g1npu33il.gif

چگونه يك وب‌سايت حرفه‌اي طراحي كنيم؟

چگونه يك وب‌سايت حرفه‌اي طراحي كنيم؟
طراحي يك وب‌سايت فوق‌العاده
پروسه طراحی وب برای هر كس می‌تواند متفاوت باشد. هنرمندان گرافیست و انیماتورهای دیجیتال، تنها كسانی هستند كه برای وب، نرم‌افزار می‌سازند. برنامه‌ریزی برای این منظور اگرچه به نظر طولانی نیست، ولی به فرآیند خلاقانه می‌انجامد. در اینجا چند ایده مطرح می‌شود كه می‌تواند برای طراحی واسط‌های تازه وب به كار گرفته شود.

شروع پروژه

این بخش شاید پراضطراب و زمانگیرترین قسمت اجرای یك پروژه باشد. زمانی كه شما یك سنگ كاملا نتراشیده دارید و می‌خواهید با آن كار كنید، ایده‌ها چنان سریع از ذهن شما عبور می‌كنند كه نمی‌توانید یكی را انتخاب كنید. در این صورت شاید بهتر باشد یك گام به عقب برگردید و درباره جنبه‌های ساده پروژه تحقیق كنید.

شما یا مشتری‌تان در شیء تكمیل شده به دنبال چه چیزی می‌گردید؟ آیا آیتم خاصی وجود دارد كه بخواهید بدون پرسیدن از كاربر در صفحه قرار دهید؟ قبل از این كه وارد فرآیند دیجیتال شوید، سعی كنید چند مدل اولیه رسم كنید. برای كسانی كه استعداد هنری كمتری دارند، حتی یك طرح خام نیز می‌تواند الهام بخش باشد. یك طرح اولیه نه تنها به عنوان یك راهنما، بلكه بستری برای صفحه‌های آینده شماست.

بررسي گالری‌های طراحی

برخی طراحان معتقدند گالری‌های طراحی برای وب هیچ ارزشی ندارند. آنها كپی‌برداری از ایده طراحان دیگر را كاری پست می‌دانند، ولی برخی دیگر اعتقاد دارند طراحان، طرح‌هایشان را در این مكان‌ها ارائه می‌كنند تا دیگران از آنها الهام بگیرند.

هیچ اشكالی در قرض گرفتن ایده وجود ندارد! به وجود آوردن زیبایی این است كه روش‌های هنرمندان مختلف را بگیرید و به شیوه خود از آنها استفاده كنید. طراحان وب واقعی قادرند این كار را بخوبی انجام دهند و واسط‌های خودشان را بسادگی به وسیله حافظه و الهامات دنیای بیرون بسازند. امروزه گالری‌های CSS آنلاین برای طراحان تازه‌كار فوق‌العاده هستند.

اجرای آزمایشی برای واسط

قبل از هرگونه كدنویسی یا نهایی كردن طراحی، كمی‌وقت صرف كنید و فرآیند مرورگری را تصور كنید. اگر ممكن است خود را جای كاربری بگذارید كه وارد وب‌سایت شما می‌شود، بیندیشید كجاها كلیك می‌كنند و چه چیزی به نظرشان جذاب‌تر می‌رسد. این تكنیك كمك می‌كند خودتان را از موقعیت یك طراح بیرون بیاورید و موارد را از دید وسیع‌تری مشاهده كنید.

اگر كمی ‌وقت بگذارید براحتی می‌توانید چگونگی تعامل كاربر با منو یا لینك‌های صفحه‌تان را متصور شوید. اگر 3 ساعت به طور پیاپی روی یك طرح كار كنید، این فرآیند می‌تواند سخت و كسل كننده باشد. بنابراین به خود استراحت بدهید و كمی‌ راه بروید حتی اگر 15 دقیقه باشد.

انجام طراحی برای مقایسه

این مرحله كمی‌ بیشتر زمان می‌گیرد، ولی اگر نیاز مالی ندارید پیشنهاد می‌شود آن را به آرامی‌ انجام دهید. اگر یك طرح اولیه قوی طراحی كنید ممكن است باعث شود چند طرح دیگر به ذهنتان بیاید تا از بین آنها انتخاب كنید. این كار در فتوشاپ براحتی قابل انجام است، حتی اگر در طراحی با كاغذ و قلم ماهر نباشید.

برخی افراد این مرحله را سخت و عامل كند شدن فرآیند ساخت می‌دانند. اگر آینده‌نگر هستید پس بدانید این روش، در مراحل پایانی ساخت به نجات شما خواهد آمد.

فضا گذاری

فضای سفید در هر طراحی خوب، به چشم می‌خورد. اگر عناصر صفحه بدرستی كنار یكدیگر قرار بگیرند شما یك تناسب طبیعی در آنها پیدا خواهید كرد. صفحه‌های وب كه با شبكه‌بندی و قابلیت دسترسی آسان‌تر كدنویسی شده است، مرتب‌تر و برای استفاده راحت‌تر خواهد بود.

حركت در مسیر فضای سفید كلیدی برای حذف عناصری است كه امكان دارد فضای اضافی اشغال كرده باشند. این موضوع در تمام مراحل طراحی به عنوان یك قانون، درست خواهد بود. مطمئن شوید محتوای صفحه‌تان مثل پاراگراف‌ها، سرنوشته‌ها، تصاویر و ویدئوها فضای كافی برای نفس كشیدن و تعامل با بازدیدكنندگان سایت‌تان دارند.

نوشتن یك فهرست كوچك از عناصری كه برای صفحه لازم هستند، راه بسیار خوبی برای شروع كار است. این عمل ممكن است موجب تغییر شیوه طراحی وب‌سایت‌تان شود، نشان می‌دهد این سیستم تا چه حد می‌تواند متحرك باشد. به عنوان مثال می‌توان به باكس‌های جستجو، دكمه‌های اشتراك‌گذاری رسانه‌های اجتماعی، لینك‌ها یا آیكن‌های خرید، پست‌های برجسته بلاگ یا حتی یك فرم ارتباطات كوچك اشاره كرد.

زمانی كه به طراحی مشغول می‌شوید احساس راحتی كردن به ذهن شما اجازه می‌دهد آزادانه سیر كند. اینجاست كه ایده‌های نو متولد و الهامات هوشمندانه شعله‌ور می‌شود. ساخت وب‌سایت هیچ گاه كار ساده‌ای نبوده است، ولی اگر بتوانید زمان ساخت و یادگیری را از یكدیگر جدا كنید، كاری كاملا مفرح خواهد بود.

محمدحسین كردونی

منبع: webdesignledger.com

شما میتوانید دیدگاهی بگذارید، یا بازخوردی از سایتتان.
عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!
[uniplace_links]