http://www.up.vatandownload.com/images/q3fnundhjt5g1npu33il.gif

خانه‌تكاني مغز با خوردن ميوه و آجيل

خانه‌تكاني مغز با خوردن ميوه و آجيل
دكتر شيبو پلوس در گفتگو با Science Daily

قرن‌هاست كه دانشمندان از تاثير چشمگير مصرف ميوه‌هاي مختلف بر عملكرد مغز صحبت كرده‌اند. اين موضوع از آنچنان اهميتي برخوردار است كه همواره تحقيقات زيادي درباره آن انجام مي‌شود كه بدون شك هر يك از آنها سهمي در پرده برداشتن از گوشه‌اي از رازهاي نهفته در نحوه اين اثرگذاري دارند. بتازگي گروهي از محققان دست به انجام تحقيقاتي در اين زمينه با نگرش نسبتا متفاوتي زده‌اند كه البته نتايج جالب‌توجهي نيز در اين خصوص ارائه كرده‌اند. آنها متوجه شده‌اند كه مصرف ميوه‌هايي نظير توت‌فرنگي و ذغال‌اخته مي‌تواند به حفظ سلامت مغز سالمندان به شيوه‌اي كه تاكنون مشخص نشده بود كمك زيادي كند.

دكتر شيبو پلوس از مركز تحقيقات تغذيه انساني سرويس مطالعات كشاورزي در وزارت كشاورزي آمريكا در گفتگو با ساينس ديلي به جزئيات بيشتر اين مطالعه و دستاوردهاي كاربردي آن اشاره كرده است.

به عنوان نخستين پرسش اگر بخواهيد نتايج مطالعات خود را در يك عبارت و به طور خلاصه بيان كنيد چه چيزي مي‌گوييد؟

تحقيقات ما نشان مي‌دهند مصرف ميوه‌هاي ارزشمند و مغذي نظير ذغال‌اخته و توت فرنگي و به احتمال فراوان مغز گردو، پسته و نظاير آنها مكانيسم طبيعي را در مغز فعال مي‌كند كه نتيجه كاركرد آن تصفيه‌سازي و به نوعي بازيافت پروتئين‌هاي سمي شده و مرتبط با فرآيند از دست دادن حافظه و ساير اختلالات رواني است. اين اختلالات عمدتا با افزايش سن و به خصوص در سالمندان ديده مي‌شود و از اين رو مصرف اين ميوه‌ها اثرات بسيار مثبتي براي آنها دارد.

البته با توجه به اهميت موضوع به نظر مي‌رسد در گذشته نيز تحقيقات زيادي در اين خصوص انجام شده باشد. چه نكات مهمي درخصوص آنها به شما در انجام اين مطالعه جديد كمك كرده است؟

تحقيقات گسترده‌اي در اين زمينه انجام شده كه نشان مي‌دهند فاكتورهاي زيادي در فرآيند پيري وجود دارد، با اين حال برخي از آنها از اهميت بيشتري برخوردارند. يكي از اين فاكتورها كاهش مداوم توانايي مغز در حفاظت از خود در برابر تورم و آسيب‌هاي ناشي از فرآيند اكسايش است. اين فرآيندها موجب مي‌شود تا بيمار در برابر بيماري‌ها و اختلالات مغزي، بيماري‌هاي قلبي، سرطان و ساير بيماري‌هاي مرتبط با افزايش سن آسيب‌پذيرتر باشد.

همواره يك پرسش مهم در خصوص تحقيقاتي از اين دست مطرح مي‌شود و آن، اين‌كه چرا ميوه‌ها تا اين حد در حفظ شادابي مغز موثر هستند؟

شايد بهتر باشد پاسخ به اين پرسش مهم را در قالب يك خبر خوش داد. اين خبر خوش اين است كه تركيبات طبيعي موسوم به polyphenolic‌ ها در ميوه‌ها، سبزيجات و مغز گردو و نظاير آنها شناسايي شده است كه تاثير ضداكسيداني و همچنين ضدالتهاب مغز دارند. اين تركيبات مي‌توانند به مغز در برابر بيماري‌ها و اختلالات مرتبط با افزايش سن كمك زيادي كنند.

متوجه شديم كه اين مطالعه با همكاري محقق ديگري انجام شده كه از دنيا رفته است؟

بله دكتر جيمز ژوف كه چندي پيش از دنيا رفت نقش زيادي در به ثمر نشستن اين مطالعه داشته است. او در اين پروژه مطالعات زيادي روي نقش آنتي‌اكسيدان‌ها در ميوه‌هاي مختلف و مغز گردو و فندق و نظاير آنها داشت. او تلاش مي‌كرد ارتباط منطقي ميان مصرف اين مواد مغذي و كاهش روند ابتلاي مغز به بيماري‌هاي مرتبط با افزايش سن پيدا كند.

درباره نتايج بررسي‌هايي كه روي حيوانات آزمايشگاهي داشته‌ايد توضيحاتي ارائه كنيد.

در اين مطالعه موش‌هاي آزمايشگاهي را با توجه به شباهت‌هاي زيادي كه ميان ساختار مغز اين حيوانات و مغز انسان وجود دارد، انتخاب كرديم. مطالعات گسترده ما نشان داده‌اند در موش‌هاي آزمايشگاهي كه براي 2 ماه از رژيم غذايي حاوي 2 درصد عصاره توت فرنگي، ذغال اخته و توت سياه استفاده مي‌كرده‌اند، بتدريج نواقص موجود در عملكرد عصبي و رفتاري برطرف شده است. اين نواقص و اختلالات شامل مشكلات زيادي در يادگيري و به خاطر آوردن نيز مي‌شده است. با توجه به اين موفقيت چشمگير معتقد هستيم كه چنين فرآيندي نيز در مغز انسان وجود دارد. البته اين بخش ابتدايي مطالعه ما بوده است كه در گذشته آن را انجام داديم.

پس در مطالعه اخير چه موارد ديگري را دنبال كرده‌ايد؟

ما در اين مطالعه جديد روي دليل ديگري متمركز شده‌ايم كه چرا فعاليت سيستم عصبي همزمان با افزايش سن دچار انحطاط و اختلال مي‌شود؟ نكته مهم اين است كه اين فرآيند شامل تميز شدن مغز از پروتئين‌هاي سمي شده است. در مغز سلول‌هايي وجود دارند موسوم به microglia كه در حقيقت نقش زن خانه‌دار در يك خانه را ايفا مي‌كنند. اين سلول‌ها در فرآيندي كه از آن به autophagy ياد مي‌شود، ريز مواد زائد شيميايي بر جاي مانده در مغز را جارو كرده و حتي مورد بازيافت قرار مي‌دهند. نكته اساسي اين كه اين مواد زائد مي‌توانند در عملكرد طبيعي مغز اثرات مخربي بر جاي بگذارند. به عبارت ديگر مي‌توان گفت بسياري از اختلالات فرسايشي مغز و همچنين بيماري‌هايي كه با افزايش سن ظهور پيدا مي‌كند به دليل برجاي ماندن انبوهي از همين مواد در مغز است.

چرا در دوره سالمندي اين عوارض بيشتر به چشم مي‌آيد؟

پاسخ كاملا روشن است. در دوران سالمندي و زماني كه مغز پير شده است سلول‌هاي microglia كه وظيفه جارو كردن مغز را به عهده دارند، در انجام كار خود ناتوان شده و در نتيجه هر لحظه بر انبوه مواد زائد شيميايي درون مغز افزوده مي‌شود. اما اين پايان ماجراي غم‌انگيز نيست. در حالي كه اين سلول‌ها در انجام وظيفه اصلي خود باز مي‌مانند، بتدريج فعاليت بي‌موردي پيدا كرده و با تقويت آن شروع به لطمه وارد كردن به سلول‌هاي سالم مغز مي‌كنند.

اكنون به اين نتيجه رسيده‌ايد كه ميوه‌ها اثر بازدارنده‌اي در اين فرآيند دارند؟

بله. تحقيقات ما نشان مي‌دهند تركيبات مفيد polyphenolic موجود در ميوه‌ها به خصوص ذغال اخته و توت فرنگي اثر نجات‌بخشي براي مغز دارند. ما متوجه شده‌ايم كه آنها فرآيند تميز شدن و جارو كشيده شدن مغز را در حد طبيعي نگاه مي‌دارند. ما خوشحال هستيم كه براي نخستين بار اين فرآيند را به اين ترتيب شناسايي و تشريح كرده‌ايم.

با توجه به اين مطالعه، چه توصيه‌اي براي افراد به خصوص سالمندان داريد؟

بدون شك مصرف مواد غذايي غني از تركيبات polyphenolic اثرات مفيدي بر فعاليت مغز و شاداب نگاه داشتن آن خواهد داشت. استفاده از ميوه‌هايي كه به رنگ قرمز، نارنجي يا آبي هستند، مي‌تواند كمك زيادي به دريافت حجم قابل توجهي از اين تركيبات كند.

دكتر شيبو پلوس در يك نگاه

دكتر شيبو پلوس هم اكنون در مركز تحقيقات تغذيه انساني سرويس مطالعات كشاورزي در وزارت كشاورزي آمريكا صرفا روي ميوه‌ها و اثرات حيرت‌انگيز آنها بر حفظ سلامت و شادابي مغز كار مي‌كند. او در سال‌هاي اخير مطالعات گسترده‌اي در اين زمينه انجام داده است و مطالعه اخير نيز فاز دوم و جامع‌تر سير كلي تحقيقات وي به شمار مي‌آيد. او از سوي وزارت كشاورزي آمريكا ماموريت دارد تا به بررسي دقيق خواص ميوه‌ها و تاثيرگذاري آنها بر حفظ سلامت مغز بخصوص در سالمندان بپردازد.

مهدي پيرگزي

شما میتوانید دیدگاهی بگذارید، یا بازخوردی از سایتتان.
عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!
[uniplace_links]