http://www.up.vatandownload.com/images/q3fnundhjt5g1npu33il.gif

تیک را بهتر بشناسید

تیک، یک ناراحتی می‌باشد که فرد قادر به کنترل حرکات و یا تکرار صداهای ناشی از تیک نمی‌باشد و غالباً در کودکان یافت می‌شود. دلیل این تیک‌ها می‌تواند جسمی و یا روانی باشد.

تیک در کودکان

تیک می‌تواند نوع ملایم سندرم تورت ( Tourette Syndrome) باشد. این سندرم در اثر مشکلاتی در نواحی مغز و ماده‌های شیمیایی مغز (از قبیل: دوپامین، سروتونین و نورافدرین) به وجود می‌آید.

علائم تیک شامل: حرکات تکراری مشت کردن دست، لرزش بازو، چشمک زدن، پریدن، لگد زدن، دهان را باز کردن، ابرو را بالا انداختن، بالا کشیدن آب بینی (فین فین کردن)، جیغ کشیدن، ناله کردن، سرفه کردن، صدا را صاف کردن و شانه را بالا انداختن و … است.

نشانه‌های بعدی عبارت است از: بی خوابی، فعالیت بیش از حد، آسم، آلرژی، عدم توجه و اختلالات روانی. سندرم تورت در 5 تا 7 سالگی بیشترین عوارض را در پی دارد.

تیک‌های دوران بچگی، در عرض چند ماه از بین می‌روند.

چگونه می‌توان تیک را تشخیص داد؟

اگر کودکتان هر روز و حداقل 4 هفته دچار این نشانه‌ها گردید، می‌توانید مطمئن شوید که دچار سندرم تورت شده است.

آزمایش EEG برای فهمیدن این که آیا فعالیت الکتریکی مغز دچار نقصان شده است یا نه، مفید می‌باشد.

چه عواملی باعث بروز تیک می‌شود؟

این تیک‌ها با استرس زیادتر می‌شوند و در هنگام خوابیدن اصلاً ظاهر نمی‌گردند.

دیگر ناراحتی‌ها از قبیل: اضطراب، اوتیسم، گرفتگی عضلانی، صرع، وسواس، ناتوانی در توجه و مسمومیت با مونوکسید کربن ممکن است تیک‌هایی را به وجود آورند.

دلایل تیک

دلایل تیک نامشخص می‌باشد. محققان می‌گویند که تیک‌ها در اثر ژنتیک و یا نابسامانی در ماده‌هایی شیمیایی مغز به وجود می‌آیند. تیک‌ها در اثر خستگی، بیماری، کمبودهای غذایی (مثلاً: کمبود منیزیم)، ضربه به سر، هیجانات و حتی برخی داروها به وجود می‌آید.

این توصیه را جدی بگیرید: اگر برای بار اول متوجه تیک شدید، درصدد درمان آن برنیایید زیرا ممکن است بدتر شود. اگر تیک‌ها برای شما مشکلاتی را در محل کار به وجود می‌آورند، به پزشک مراجعه کنید

درمان غذایی تیک

1- افراد دارای تیک باید از خوردن yeast (مخمر) پرهیز کنند. مخمر (مانند نان یا ماءالشعیر)، از طریق روده جذب می‌شود. محصولات فرعی مخمر (مانند استون)، می‌توانند موجب کاهش سرعت پردازش مغز گردند. بخش مرکزی مغز، تیک را به وجود می‌آورد. هنگامی که مخمر مصرف نشود، دیگر قسمت‌های مغز می‌توانند در بخش مرکزی مغز مانع تیک شوند و در نتیجه تیک‌ها کم گردند.

2- منیزیم برای عملکرد اعصاب و عضلات بسیار مفید می‌باشد. کمبود منیزیم باعث بروز بیماری‌هایی نظیر: آسم و تنگی نفس، درد و سفتی مفاصل و عضلات می‌شود. به تازگی مشخص گردیده که کمبود منیزیم باعث بروز تیک در کودکان دچار سندرم تورت می‌گردد. سبزیجات سبز رنگ، آجیل، لوبیا، موز و غذاهای دریایی غنی از منیزیوم می‌باشند.

3- کربوهیدرات، شکر، کافئین و دیگر محصولات مصنوعی را کم مصرف کنید.

4- سبوس گندم و آووکادو را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. این غذاها دارای ویتامین B3 می‌باشند که در جلوگیری از تیک موثر است.

5- غذاهای دارای کلسیم را مصرف کنید.

درمان‌های جایگزین برای جلوگیری از تیک

1) از برخی مکمل‌های ویتامینی و گیاهی نیز می‌توان برای کاهش تیک‌ها استفاده کرد، از جمله: آمینواسید تریپتوفان، روغن تخم کتان، جلبک سبز-آبی، روغن گیاه evening primrose و ویتامین‌های گروه B.

2) درمان تیک به وسیله انجام شیوه‌های تمدد اعصاب مانند: یوگا، مدیتیشن، تنفس عمیق و کشش انجام می‌پذیرد. تیک‌های عصبی با استرس بدتر می‌شوند. پس هر فعالیتی که استرس را کاهش دهد، می‌تواند در کاهش علائم مفید باشد.

3) درمان از طریق شناخت و تشخیص رفتار ( CBT). این درمان توسط روان پزشکان انجام می‌شود و فرد می‌تواند افکار و احساسات منفی را از خود دور کند.

4) اگر فرد نتواند که به مرکز درمانی برود و با روان‌پزشک صحبت کند، می‌تواند از او یک برنامه کامپیوتری بگیرد و در خانه یا محل کار، آن برنامه را ببینید تا افکار منفی را از خود دور کند.

5) استفاده از رایحه درمانی. مشخص شده که برخی بوها و اسانس‌ها، تیک‌ها را درمان می‌کنند. از آن جمله: اسطوخودوس و بابونه.

درمان‌های گیاهی برای جلوگیری از تیک

– تیک را با نوشیدن دم کرده گل بابونه، دم کرده گل ساعتی و دم کرده گل ارکیده از خود دور کنید. این دم کرده‌ها، ویتامین و عناصر مغذی لازم را برای بدن شما فراهم می‌کنند و اعصاب و عضلات را آرام می‌سازند.

– چای سبز و چای اکالیپتوس برای کاهش استرس و لرزش بسیار مفیدند.

بخش سلامت تبیان

شما میتوانید دیدگاهی بگذارید، یا بازخوردی از سایتتان.
عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!
[uniplace_links]