http://www.up.vatandownload.com/images/q3fnundhjt5g1npu33il.gif

هیچ دعایی در این ماه بایگانی نمی شود

اندیشه – آیتالله مجتبی تهرانی در سخنانی به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان، گفت : ” دعا در این ماه مستقیم به دست خداوند می رسد، خودش می شنود و به تعبیر روز هیچ دعایی به بایگانی نمی رود و به همه پاسخ مثبت می دهد. ”

به گزارش خبرآنلاین، آیت الله تهرانی که در اولین جلسه اخلاق و معارف در ماه رمضان سخن می گفت، درباره معنا و مفهوم این ماه عنوان کرد : ” این ماه، ماهی است که ربّ با عبدش سخن گفته است. به حسب روایتی از امام صادق(علیه السلام)، کتب آسمانیه از تورات و انجیل و زبور تا قرآن، همه در ماه مبارک رمضان به پیامبران الهی نازل شده است. یعنی این ماه، ماهی است که خداوند با بندگانش سخن گفته است و آن ها را مورد خطاب قرار داده و مورد عنایت خاصّه خودش قرار داده است. ”

وی درباره تاکید بر خواندن مکرر قرآن در ماه رمضان گفت : ” در یک روایت هست که زین العابدین (ع) در این ماه سخن که می گفت، سخن او یا آیات الهی بود و یا دعا. این ها همه گویای این معنا است که خود این تکرار کلام ربّ لذت بخش است. یعنی اگر یک رابطه محبت، بین مُحبّ و محبوب باشد، اقتضایش این است که انسان سخن محبوبش را یادآوری کند. چقدر هم لذت می برد که محبوب این سخنان را به من گفته است! اگر مُحبّ، مُحبّ واقعی باشد سخن محبوب برای او لذت بخش است و تکرار آن به او جلا میبخشد و به روحش صفا میبخشد. لذا ما در روایات می بینیم که اینطور سفارش شده است که قرآن نازل را تلاوت کنید. ”

استاد اخلاق حوزه درباره فلسفه دعا کردن در این ماه عنوان کرد : ” در روایات ما هست و تأکید هم شده که خدا به بنده اجازه داده است که در این ماه با او حرف بزند و از هر دری سخن بگوید. به تعبیر دیگر این ماه، ماه سخن گفتن بین «محبوب و مُحبّ» و «مُحبّ و محبوب» است؛ ماه گفتگوی «ربّ با عبد» و «عبد با ربّ» است. از طرفی ماه سخنان ربّ را تکرار کردن و لذت بردن است و از طرف دیگر ماهی است که عبد سخنانش را با ربّش میگوید.

از امام صادق(ع) منقول است که علی(ع) فرمود: «عَلَیْکُمْ فِی شَهْرِ رَمَضَانَ بِکَثْرَةِ الِاسْتِغْفَارِ وَ الدُّعَاء» یعنی هیچ کدام از خواسته هایت را کنار نگذار! هر خواستهای داری بگو! معنای «کثرت» این است؛ چه مادی، چه معنوی، این خواستهها را با خدا در میان بگذار و از او تقاضا کن. ”

وی در ادامه افزود : ” آگاه باشید که درب های آسمان، از شب اول ماه مبارک رمضان باز است. در این ماه دیگر هیچ حجابی نیست. یعنی از ناحیه خداوند نسبت به بندگانش هیچ حجابی نیست. هیچ دری بسته نیست؛ اصلاً و ابداً. تمام درب ها باز است. اگر بخواهیم این را تنزّل بدهیم باید بگوییم، هر تقاضایی اگر متناسب با دربی از درب های رحمت الهی باشد این تقاضا به ربّ می رسد؛ هر تقاضایی! چه مادی و چه معنوی. نتیجه آن این است که این تقاضاها در این ماه بی جواب نمی ماند. به تعبیر روز هیچ دعایی به بایگانی نمی رود! بلکه مستقیم به دست خودش می رسد؛ مستقیم خودش می شنود و تمام جواب ها مثبت است. هیچ دعایی جواب منفی ندارد. “

شما میتوانید دیدگاهی بگذارید، یا بازخوردی از سایتتان.
عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!
[uniplace_links]